چند حرکت کششی که میتوان در رختخواب انجام داد

چند حرکت کششی که میتوان در رختخواب انجام داد

This post was most recently updated on 4 ماه ago

بسیاری از افراد عادت دارند صبح بعد از بیدار شدن و باز کردن چشم‌ها، به سرعت از تخت خواب بیرون بیایند، ولی باید گفت این عادت چندان خوبی نیست. سعی کنید به جای این عادت، با انجام چند حرکت کششی و نرمشی و با تحریک عضلات بدن و ذهن، بدن خود را به آرامی از خواب بیدار کنید. اگر شما هم از درد صبحگاهی در قسمت‌های مختلف بدن رنج می‌برید، انجام چند حرکت کششی ساده علاوه بر آنکه برای بدنتان مفید خواهد بود، روح و روان شما را هم تغذیه می‌کند.

حرکات کششی در رختخواب

کشش کلی برای آرامش بدن

کشش کلی برای آرامش بدن

برای انجام این حرکت می‌توانید انگشتان دست را به هم قفل کنید، دست‌ها را به سمت بالای سر بکشید و کف دست‌ها را به سمت دیوار پشتی فشار دهید. هم‌زمان پاها را به سمت روبرو بکشید و انگشتان پا را به صورت کشیده به سمت جلو قرار دهید. در این حین آرنج‌ها و زانوها را صاف نگه دارید. این وضعیت کششی را برای مدت ۵ ثانیه نگه دارید و سپس با بازدم، نفس را خارج کنید. برای آرامش بدن این حرکت را سه بار تکرار کنید.

حرکت کششی برای عضلات ران و باسن

حرکتی برای عضلات ران و باسن

روی تخت دراز بکشید که سر و شانه‌ها در وضعیت تعادل قرار گرفته باشند. زانوها را خم کنید و کف پاها را به صورت صاف روی تشک قرار دهید. قوزک پای چپ را روی زانوی پای راست بگذارید و ساق پای راست را با هر دو دست بگیرید. این وضعیت را به اندازه ۵ نفس عمیق نگه دارید و حرکت را برای پای دیگر نیز انجام دهید. این حرکت کششی برای باز شدن عضلات ران و باسن مناسب است.

حرکت کششی برای عضلات پشتی و شانه‌ ها

حرکتی برای عضلات پشتی و شانه‌ ها

لبه تخت بنشینید و کف پاها را به صورت صاف روی زمین قرار دهید. زانوها را خم کنید و با خم کردن کمر سعی کنید قفسه سینه را به ران پا برسانید. دست‌ها و سر را از قسمت زانو به سمت پایین بیاورید و زمین را با انگشتان خود لمس کنید. این وضعیت را به اندازه زمانی ۵ بار تنفس نگه دارید تا عضلات پشتی و شانه‌ها کشیده شوند.

حرکت کششی مخصوص عضلات پایینی کمر

حرکت کششی مخصوص عضلات پایینی کمر

به پشت دراز بکشید. زانوها را خم کنید و کف پا را روی تشک قرار دهید. دست‌ها را دور پاهایتان بپیچید و به کمک آنها پا را به سمت قفسه سینه بالا بیاورید. سر خود را روی بالشت نگه دارید و این وضعیت را با انجام ۱۰ نفس آرام و طولانی به پایان برسانید. این حرکت کششی برای عضلات پایینی کمر مناسب است.

حرکت مخصوص گرفتگی و خشکی ستون فقرات

حرکت برای گرفتگی و خشکی ستون فقرات

به پشت روی تخت دراز بکشید. زانوها را به هم بچسبانید، لگن خود را به سمتی بچرخانید که زانوی راست روی تخت قرار بگیرد. زانوی چپ را با دست راست خود نگه دارید و گردن را به سمت چپ بچرخانید. ۱۰ بار نفس بکشید و سپس جهت را عوض کنید. با انجام این حرکت کششی، گرفتگی و خشکی ستون فقرات از بین می‌رود.

حرکت مخصوص ماهیچه پشت ران، لگن و ستون فقرات

حرکت برای باسن و ستون فقرات

به پشت روی تخت دراز بکشید، پاها را به سمت جلو بکشید و بالاتنه را صاف کنید. با ورود هوا به درون ریه، به ستون فقرات خود کشش دهید و بعد از بازدم، به صورت آهسته بالاتنه را به سمت پاها بکشید و تا پاشنه پا جلو بروید. گردن را به سمت پایین آویزان کنید و این وضعیت را به مدت ۱۰ نفس عمیق نگه دارید. این حرکت کششی برای ماهیچه همسترینگ (ماهیچه پشت ران)، لگن و ستون فقرات مناسب هستند.

چند حرکت برای انعطاف پذیری بدن

۵ حرکت یوگا برای لاغری و کاهش وزن

دیدگاهتان را بنویسید