عرضه اولیه چیست؟ چگونه عرضه اولیه بخریم؟

عرضه اولیه چیست؟ چگونه عرضه اولیه بخریم؟

This post was most recently updated on 4 ماه ago

عرض اولیه چیست؟

هنگامی که سهام شرکتی برای اولین بار در بورس عرضه می شود، به روز اول عرضه سهام اصطلاحا عرضه اولیه گفته می شود. در این هنگام درصد مشخصی از کل سهام شرکت برای نخستین بار از طریق بورس اوراق بهادار توسط سرمایه گذاران خریداری می شود. تجربه نشان داده که بیش از ۹۰% از عرضه اولیه هایی که در بورس انجام شده، سودآور بوده اند. به همین دلیل برای فعالین بازار همیشه جذابیت داشته است. عرضه اولیه یک شرکت در بورس به این معنی نیست که آن شرکت، شرکت تازه ایست. بلکه به این معنی است که به تازگی اجازه خرید و فروش سهام آن در بورس صادر شده است.

چگونه عرض اولیه بخریم؟

حداقل ۴۸ ساعت کاری قبل از انجام عرضه اولیه، اطلاعیه شرکت در سایت سازمان بورس یا فرابورس منتشر می­گردد. در آن اطلاعیه حداکثر تعداد سهام قابل سفارش؛ تاریخ انجام عرضه اولیه، دامنه قیمت مجاز معین می­گردد. در روز عرضه اولیه در سایت سازمان بورس اطلاعیه شروع دوره معاملات عرضه اولیه توسط ناظر بازار اعلام می­گردد و شما در زمان مشخص شده فرصت دارید تا درخواست خود را ثبت نمایید. پس از پایان دوره سفارش سرمایه گذاران، سازمان بورس متناسب با تعداد متقاضیان و سقف تعداد سهام قابل عرضه شروع به تخصیص سهام به تمامی متقاضیان می­نماید.

برای خرید عرضه های اولیه توجه به اطلاعیه ناظر در روز عرضه بسیار مهم است. زیرا این اطلاعیه شامل موارد مهمی از جمله بازه قیمت سهمیه مجاز هر فرد و زمان مجاز ارسال سفارش می­باشد. معمولا به دلیل ترافیک بالای سایت کارگزاری­ها در روزهای عرضه اولیه سعی کنید از قبل نسبت به شارژ حساب کاربری خود نزد کارگزاری اقدام کنید تا در روز عرضه با مشکل مواجه نشوید سپس در زمان اعلام شده توسط ناظر بازار اقدام به ارسال سفارش بر طبق موارد ذکر شده در اطلاعیه کنید.

برای اطلاع از عرضه‌ اولیه باید اخبار سایت‌های بورسی و کانال‌های خبری که این اخبار را اطلاع‌رسانی می‌کنند را پیگیری کنید. بیشتر کارگزاری‌ها نیز این عرضه‌ها را به مشتریان خود اطلاع می‌دهند. پس از اینکه از تاریخ عرضه اولیه اطلاع پیدا کردید، حوالی ساعت ۱۰ صبح همان‌روز سایت tsetmc را باز کنید و اطلاع‌رسانی‌های ناظر بازار را دنبال کنید.

زمان فروش عرضه اولیه

عرضه اولیه سهام ضمن حفظ منافع سرمایه‌گذاران موجب رونق بازار بورس و توسعه اقتصادی می‌شود و در واقع یک رابطه برد – برد را ایجاد می‌کند. درباره اینکه چه زمانی بهترین نقطه برای فروش است وجود ندارد زیرا این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد. سهامداران می‌توانند از فردای روز عرضه سهام خود را به فروش برسانند؛ اما برای دانستن بهترین زمان برای فروش سهم، می‌بایست برخی جوانب مانند وضعیت فعلی و آینده شرکت ، میزان بزرگی و کوچکی شرکت ، بررسی رفتار سهامداران عمده و بررسی روند فعلی بازار بورس را مورد بررسی قرار داد ولی یکی از مهمترین نشانه‌های خروج از سهم تازه‌ وارد به بازار، برچیدن صف‌های خرید است .

بررسی یک نمونه آگهی عرضه اولیه

به عنوان نمونه آگهی عرضه اولیه نماد صبا1 آورده شده است. در این اطلاعیه موارد زیر قید شده است:

  • تاریخ عرضه
  • تعداد سهام و معادل درصد از سهام کل شرکت
  • بخش، گروه و طبقه سهام
  • نماد
  • کف و سقف قیمتی
  • مدیر و متعهد عرضه
  • حداکثر سقف خرید حقیقی و حقوقی
نمونه آگهی عرض اولیه

شرکت سرمایه گذاری صبا تامین در نماد معاملاتی “صبا” روز چهارشنبه ۲۰ فروردین در دامنه قیمتی ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان عرضه می‌شود. حداکثر سهمیه هر کد حقیقی یا حقوقی ۱۲۰۰ سهم در نظر گرفته شده است؛ درنتیجه حداکثر نقدینگی لازم جهت خرید سهام این شرکت 1,440,000 تومان خواهد بود.

دریافت کد بورسی غیر حضوری و رایگان + راهنمای ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید