۵ کتاب روانشناسی که برای زندگی بهتر

۵ کتاب روانشناسی که برای زندگی بهتر

This post was most recently updated on 4 ماه ago

همانطور که یافتن روانشناس خوب محتاج جست‌وجوی زیاد است، خرید بهترین کتاب‌های روانشناسی هم کار راحتی نیست. در این مطلب شما را با ۵ کتاب روانشناسی معروف و معتبر آشنا می‌کنیم که هر کدام در یک حوزه جزو بهترین‌هاست.

۱. کتاب هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی

«هنر شفاف اندیشیدن» به شما نشان می‌دهد که چطور ممکن است افکارتان به بیراهه برود. از تفکر برمبنای دانسته‌های از پیش تعیین شده بگیرید تا عناصری مثل حسادت و انحراف‌های اجتماعی باعث می‌شود که شیوه تفکری یک نفر اشتباه از کار دربیاید. این کتاب در اصل ستون‌های هفتگی روزنامه‌ای در آلمان بود که بعد جمع‌آوری شد و به شکل یک کتاب منتشر شد. کتاب هنر شفاف اندیشیدن نوشته رولف روبلی نویسنده سوییسی است که در فصل‌های کوتاه ۹۹ مدل رایج در اشتباه فکر کردن را شرح می‌دهد.

۲. کتاب هنر خوب زندگی کردن اثر رولف دوبلی

این کتاب پنجاه و دو روش میان‌بر ذهنی برای تفکر و تصمیم‌گیری به شما آموزش می‌دهد که شما را در مسیر یک زندگی خوب قرار خواهد داد. ترجمه روان سه مترجم کتاب هم کمک می‌کند تا کتاب را راحت‌ بخوانید و از خواندنش لذت ببرید. این کتاب البته مستقیم یک اثر روانشناسی محسوب نمی‌شود. بیشتر اثری در حوزه علوم انسانی است اما از آنجا که راهکارهایی برای مدیریت زندگی‌تان در اختیارتان قرار می‌دهد می‌شود تا حدی آن را به عنوان یک کتاب خوب و متفاوت روانشناسی برشمرد.

۳. کتاب وضعیت آخر اثر تامس ای هریس

تامس ای. هریس این کتاب را با استفاده از نظریه‌های زیگموند فروید نوشت. کتابی که از زمان انتشارش تا امروز یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین و پرفروش‌ترین کتاب‌ها در حوزه روانشناسی است و بسیاری از روانشناسان از مطالب این کتاب برای تحلیل و درمان مراجعان‌شان استفاده می‌کنند. اسم اصلی کتاب «من خوبم، شما خوبید» است. نویسنده با توجه به مشاهدات و تجربه سی ساله‌اش متد جدیدی برای روانکاری ارائه می‌کند. او سه نقش برای انسان‌ها قائل می‌شود: بالغ، والد و کودک.

۴. کتاب تفسیر خواب اثر زیگموند فروید

زیگموند فروید بنیان‌گذار روانشناسی مدرن است. او برای اولین‌بار برای تحلیل مشکلات مراجعانش به ناخودآگاه آنها نقب زد و از اهمیت بخش ناخودآگاه گفت. و یکی از مهم‌ترین مواردی که نقب به ناخودآگاه آدم‌ها می‌زند خواب است. فروید در کتاب تفسیر خوابش به شما کمک می‌کند به جهان پیچیده ناخودآگاه ذهن‌تان دست پیدا کنید.

۵. کتاب تحلیل رفتار متقابل اثر اریک برن

این هم یکی دیگر از کتاب‌های درخشان روانشناسی است که در آن اریک برن راه جدیدی برای تحلیل روان انسان‌ها ارائه داده است. او روان انسان‌ها را در تقابل‌شان با یکدیگر تحلیل می‌کند. معتقد است که انسان‌ها وقتی روبه‌روی هم قرار می‌گیرند در جلد جلاد، قربانی یا معصوم ظاهر می‌شوند. کتاب «تحلیل رفتار متقابل» کمک می‌کند که به نقش‌هایی که بازی می‌کنید آگاه شوید و در تله‌هایی که خودتان انتخاب می‌کنید نیفتید. اریک برن روان‌درمانگر کانادایی بود که خودش مبدع تحلیل رفتار متقابل بود.

منبع: دیجی کالا مگ

۱۰ نکته‌ طلایی از استیو جابز

دیدگاهتان را بنویسید