چگونه بفهمیم که یک سرمایه گذار احساسی هستیم؟

چگونه بفهمیم که یک سرمایه گذار احساسی هستیم؟

This post was most recently updated on 4 ماه ago

سرمایه‌ گذاران موفق دنیای بورسی و سهام، اهمیت ثبات احساسی و روانی در سرمایه‌گذاری و روانشناسی بازار بورس را به خوبی متوجه شده‌اند. این بدان معناست که آنها تصمیمات سرمایه‌ گذاری ‌شان را بر اساس اطلاعات مفید و تحلیل شده می‌گیرند. از طرفی دیگر، احساسات و هیجانات‌ که عامل اصلی تصمیم‌گیری در بسیاری از سرمایه‌گذاران احساسی است را به خوبی شناسایی کرده اند. اگر یک یا چند مورد از ویژگی‌ های زیر در شما وجود دارد، شما از نظر روانشناسی بازار بورس یک معامله گر یا سرمایه گذار احساسی هستید:

چگونه بفهمیم که یک سرمایه گذار احساسی هستیم؟

وقتی قیمت سهام به میزان کمی افت می‌کند، دست به فروش می زنید: تصمیم برای فروش سهام باید نتیجه تحقیق و ملاحظات دقیق شما باشد. اگر شما سهام خود را فقط به خاطر اینکه کمی زیان کرده ‌اید می‌فروشید، پس شما یک سرمایه‌گذار احساسی هستید!

روی اخبار بیش از حد متمرکز می شوید: این مسئله قطعا درست است که بخشی از سرمایه‌ گذاری این است که اخبار بازار را پیگیری و سهام را دائما رصد کنید. اما اگر شما در شرکتی مانند کارگزاری و شرکت‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های مشابه شاغل نیستید، خواندن مرتب اخبار و اطلاعات سهام مرتبط بصورت ۲۴ ساعته رفتار سالمی نیست و می تواند تاثیرات احساسی زیادی روی شما بگذارد. اگر چنین کاری را می کنید، شما یک سرمایه گذار احساسی هستید!

شما به خاطر سودی که هنوز کاملا تحقق نیافته، خوشحالی می کنید: سود تحقق یافته همان سودی است که شما با فروش سهام خود با قیمت مشخص و در زمان مشخص به دست می آورید. بطور مثال اگر یک سهم با قیمت ۲۰۰ تومان بخرید و رویای رسیدن قیمت به ۳۰۰ تومان را داشته باشید و یا اینکه پس از خرید سهام، با شروع رشد قیمت، فورا احساس شیفتگی و خوشحالی بسیار شدید به شما دست دهد، شما یک سرمایه‌گذار احساسی هستید! این ها در روانشناسی بازار بورس احساسات کاذب هستند و می توانند روی موفقیت شما اثر مخرب بگذارند.

شما به خاطر ضرر و زیانی که هنوز قطعی نشده، بیش از حد ناراحت می‌شوید: همان طور که خوشحال شدن بیش از حد در خصوص افزایش قیمت سهام رفتاری احساسی است، ناراحتی و نا امیدی بیش از حد در خصوص افت قیمت سهام نیز می تواند رفتاری احساسی باشد. سرمایه گذاران منطقی با داشتن دیدی دراز مدت می توانند به این دسته از احساسات خود غلبه کنند.

شما از مواجه شدن و بررسی قیمت سهام ترس دارید: اگر می‌دانید که به احتمال قوی قیمت سهم کاهش یافته است ولی از بررسی قیمت سهام ترس دارید چون نمی خواهید با حقیقت مواجه شوید، در این صورت شما یک سرمایه‌گذار احساسی هستید!

با هر خبر بد، ترس وجود شما را فرا می‌گیرد: راه منطقی برای مواجهه با اخبار بدی که از بازار و سهام شرکت ها می ‌شنوید این است که اثر این اخبار و اطلاعات را بصورت واقع‌ بینانه و به دور از احساسات بررسی کنید و متناسب با آن تصمیم گیری کنید. اگر شما با هر خبر بدی که از بازار سهام به گوش شما می رسد منغلب و احساساتی می شود، شما قطعا یک سرمایه گذار احساسی هستید!

پشت‌ سر هم قیمت سهام را بررسی می‌کنید: ماهیت بازار بورس عدم ثبات است و افت و خیز ها باعث می شود که هر سهم روزانه نوسانات بسیاری داشته باشد. اگر مرتبا با کارگزار بورس خود تماس می‌گیرید یا در سایت قیمت سهام را بیش از حد معمول بررسی می‌کنید و یا اگر از هر شخصی که می‌بینید درباره سهام نظرخواهی می‌کنید، شما یک سرمایه‌گذار احساسی هستید!

همان طور که متوجه شدید، تصمیمات احساسی و عدم توانایی در غلبه بر عواطمی مانند ترس و هیجان می توانند عواملی باشند که منجر به شکست شما در بازار سرمایه می شوند.

نویسنده: فروهر ترحمی

دریافت کد بورسی غیر حضوری و رایگان + راهنمای ثبت نام

دیدگاهتان را بنویسید