هوش خود را با این 5 فعالیت افزایش دهید

هوش خود را با این 5 فعالیت افزایش دهید

This post was most recently updated on 4 ماه ago

سرگرمی، بازی و فعالیت‌های مفرح فقط جنبه‌ی وقت‌گذرانی ندارند. شاید ناخودآگاه متوجه شده باشید که پس از انجام بعضی کارها، سرحال‌تر می‌شوید و ظرفیت فکری و هوش شما افزایش پیدا می‌کند. تحقیقات نشان داده که سرگرم بودن به فعالیت‌هایی که با خلاقیت همراه هستند، مانند نواختن ساز، آشپزی، خیاطی یا عکاسی، باعث می‌شوند که بهتر کار کنید. اگر سرگرمی درستی را انتخاب کنید که مناسب حال و روحیه‌ی شما باشد، هم لذت بیش‌تری می‌برید و هم بازدهی حرفه‌ای‌تان بهتر می‌شود.

هوش خود را افزایش دهید

۱.  ورزش کنید

سلامت جسمی و فکری، تناسب اندام، بهتر شدن روحیه و افزایش خلاقیت تنها چند مورد کلی از فواید ورزش کردن هستند. ورزش مداوم باعث می‌شود تا هوش و سلامت ذهنی افراد تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کند.

در مورد هوش، باید گفت که ورزش باعث می‌شود که «حافظه‌ی تشخیص اشیا» در انسان تقویت شود. حافظه‌ی تشخیص اشیا یعنی توانایی تشخیص تفاوت‌ها در اشیای شبیه به هم. به علاوه ورزش باعث آزادسازی «عامل نوروتروفیک مغز» هم می‌شود. عامل نوروتروفیک، پروتئینی است مربوط به فعالیت ویژگی‌های شناختی در انسان، مانند حافظه‌ی طولانی‌مدت.

‌۱۵ راه برای بهبود و افزایش تمرکز

۲. ساز بزنید

وقتی گیتار می‌زنید، فقط یک سرگرمی یا کار خلاقانه انجام نمی‌دهید. تحقیقات نشان داده که نواختن گیتار یا هر آلت موسیقی، باعث تقویت کارکرد متمرکز و در نتیجه، افزایش مهارت شناختی و آموزشی در انسان می‌شود.

نکته‌ای هم برای والدین: بر اساس مطالعه‌ای که اخیرا در استرالیا انجام شده، کودکانی که از ۲ یا ۳ سالگی در خانه با سازهای موسیقی بازی می‌کردند، در ۵ سالگی توانایی بالاتری در سوادآموزی، حساب، مهارت‌های اجتماعی و همچنین مدیریت احساس و هوش، نسبت به هم‌سالان خود داشتند.

۳. بازی کنید

شاید دو مورد اول برای خیلی‌ها عادی و معقول به نظر می‌رسیدو حالا با شنیدن این خبر که بازی‌های ویدیویی هوش را افزایش می‌دهند، حسابی تعجب کنند.

بازی‌های ویدیویی آن‌قدر آدم را مشغول می‌کنند که زمان فراموش می‌شود. ولی اگر برنامه‌ریزی داشته باشید می‌توانید با این کار حافظه‌ی حرفه‌ای، توانایی جهت‌یابی فضایی و توانایی حرکتی خودتان را تقویت کنید. به علاوه تحقیقات نشان داده که پرداختن به بازی‌های تیراندازی اول شخص، قدرت تصمیم‌گیری شما را سریع‌تر و بهتر خواهد کرد.

۴. زبان جدید یاد بگیرید

یاد گرفتن یک زبان جدید فقط مختص مسافرت رفتن نیست. این کار روند پیر شدن مغز را کند و توانایی ادراک را تقویت می‌کند. به تحقیق دیده شده انسان‌هایی که حداقل دو زبان می‌دانند، پازل‌ها و معماها را سریع‌تر حل می‌کنند و در طراحی و مدیریت کارها عملکرد بهتری دارند. یادگیری چند زبان باعث می‌شود تا مغز در انتقال از یک زبان به زبان دیگر، و از یک موضوع به موضوع دیگر، مهارت پیدا کند.

این 24 فعالیت باعث تقویت ذهن شما می شود

۵. مطالعه کنید

این هم بدیهی به نظر می‌رسد؛ با این حال خیلی از ما در مطالعه، تنبل و سهل‌ انگاریم. مطالعه و خواندن کتاب، مزایای فروانی دارد. کورتکس ناحیه‌ای از مغز است که دریافت و فهم زبان را بر عهده دارد. تحقیقات نشان داده که مطالعه‌ی مرتب روزانه باعث تقویت ارتباط کورتکس در نیم‌کره‌ی چپ مغز می‌شود.

منبع: Inc.com

دیدگاهتان را بنویسید