10 روش برای افزایش خلاقیت

10 روش برای افزایش خلاقیت

This post was most recently updated on 4 ماه ago

برخی افراد خلاق‌ تر از دیگران هستند، طوری که به نظر می‌رسد مادرزاد خلاق به دنیا آمده‌اند. اگر فکر می‌کنید جزو آن دسته از افراد خوش‌شانس نیستید که چشمه‌ی خلاقیت شان هیچ‌ وقت خشک نمی‌شود، نگران نباشید چون افزایش خلاقیت مانند ورزش کردن یک عضله است و شما می‌توانید با تمرین و تلاش تفکر خلاق را تقویت کنید.

نکته‌ی مهم این است که فراموش نکنید خلاقیت خود ‌به‌ خود به وجود نمی‌آید و نشستن و انتظار برای الهام گرفتن، فقط باعث از دست دادن انگیزه و دلسردی شما می‌شود. در عوض سعی کنید به دنبال راهی برای افزایش خلاقیت خود باشید. ابزار الهام‌ بخشی را پیدا کنید که به حفظ تمرکز و انرژی شما برای پروژه‌ای که در دستتان است، کمک می‌کند.

روش های افزایش خلاقیت

۱. پیاده‌ روی کنید

افراد حین راه رفتن نسبت به زمانی که نشسته‌اند، خلاق‌ ترند. محققان پیش از این بر این باور بودند که فعالیت بدنی منظم، می‌تواند نقش مهمی در افزایش و محافظت از توانایی ‌های شناختی فرد داشته باشد، اما تحقیقات جدید نشان داد که حتی یک پیاده‌روی ساده می‌تواند به طور موقت باعث تقویت برخی از توانایی‌های ذهنی شود.

۲. به خودتان پاداش دهید

اگر به دنبال الهام گرفتن هستید، به خودتان برای رسیدن به راه حل‌های خلاقانه پاداش‌های جذاب وعده‌ دهید. اما دقت کنید که این کار را بیش از حد انجام ندهید؛ چرا که تکرار این کار باعث یکنواخت و قابل پیش ‌بینی شدن پاداش در ذهن و در نتیجه کاهش انگیزه می‌شود.

۳. یک فاصله روانی بین خودتان و مانع ایجاد کنید

معمولا وقتی در خلاقیت به بن‌ بست می‌رسید، دیگران پیشنهاد می‌کنند که اندکی از کار فاصله بگیرید و استراحت کنید. محققان در یکی از تحقیقات پی‌ بردند که ایجاد یک فاصله روانی بین خودمان با مشکلی که سر راهمان قرار دارد، می‌تواند مفید باشد. هنگامی که شرکت‌ کنندگان مشکل خود را ناشی از عاملی دور تصور می‌کنند، نسبت به زمانی که منشا مشکل خود را در موقعیتی نزدیک می‌بینند، بهتر می‌توانند برای آن یک راه حل خلاقانه پیدا کنند.

۴. محیط اطراف خود را الهام‌بخش نگه دارید

محیط اطراف نیز در روند خلاقیت نقش دارد و محیط مهیج می‌تواند روند خلاقانه فکر کردن را ساده کند. به همین دلیل ایجاد فضایی مملو از وسایلی که برای شما الهام ‌بخش و انگیزه‌ بخش هستند، می‌تواند به شما کمک کند.

۵. برای افزایش خلاقیت محدودیت ایجاد کنید

وقتی که در تلاش برای حل مشکلی هستیم، معمولا روی ایده‌‌‌‌‌‌های واضح و آماده تکیه می‌کنیم تا به ساده‌ترین راه‌حل‌ برسیم. این روند معمولا خروجی خوبی خواهد داشت، اما در این حالت ممکن است فکر کردن به راه‌حل‌های خلاقانه کمی دشوار شود. یکی از راه‌های برطرف کردن این مشکل و رسیدن به راه حل‌های خلاقانه، ایجاد محدودیت برای فکر کردن است.

۶. رویا پردازی کنید

کسل شدن و ملالت تفکر خلاقانه را تشویق می‌کند، چون به مغز سیگنال می‌دهد که شرایط یا محیط فعلی چیزی کم دارد و جست‌وجو برای ایده‌های جدید و تاثیرگذار به بهبود این شرایط کمک خواهد کرد. به جای این که همه‌ی وقت خود را با اپلیکیشن‌ها، بازی‌ها، ایمیل و چرخیدن در سایت‌ها تلف کنید، زمانی را در نظر بگیرید که در آن هیچ کاری انجام ندهید و فقط رویا پردازی کنید.

۷. مشکلات را از نو تجسم کنید

یکی از خصیصه‌های رایج بین افراد خلاق، تمایل آن‌ها به تجسم مجدد مشکلات است. به جای ادامه دادن به مسیر قبلی و گیر افتادن در مشکلی که سد راه شما شده است، یک قدم به عقب بردارید و از اول نگاهی مجدد به مشکل خود بیندازید. آیا می‌توانید راه متفاوتی برای دیدن مشکل پیدا کنید؟ می‌توانید به این مشکل از زاویه‌ی دیگری نگاه کنید؟

۸. احساساتی شوید

محققان برای مدت طولانی اعتقاد داشتند که افکار مثبت ارتباط قوی با خلاقیت دارد، اما تحقیقاتی نشان داد که افکار منفی و مثبت عمیق، هر دو می‌توانند با فکر خلاق مرتبط باشند. این موضوع به این معنی نیست که حتما برای تحت تاثیر قرار گرفتن باید خودتان را در شرایط روحی بد قرار دهید؛ بلکه فقط در نظر داشته باشید بار دیگری که در شرایط روحی نامطلوب قرار گرفتید، به جای نشستن و زانوی غم بغل گرفتن، سعی کنید کمی از انرژی خودتان را برای حل یک مشکل یا انجام یک کار صرف کنید.

۹. محیط اطراف خود را با رنگ آبی پر کنید

رنگ آبی باعث افزایش خلاقیت فکری افراد می‌شود. محققان این تحقیق اعلام کردند رنگ آبی افراد را به فکر کردن فراتر از چهارچوب تشویق می‌کند. از آنجا که رنگ آبی با طبیعت، آرامش و سکون مرتبط است، به افراد کمک می‌کند که احساس امنیت و خلاقیت بیشتری داشته باشند.

۱۰. مدیتیشن کنید

سال‌های زیادی است که افراد در سرتاسر دنیا از مدیتیشن به عنوان تکنیکی برای آرام شدن استفاده می‌کنند، اما تحقیقات نشان داده که مزایای مدیتیشن چیزی فراتر از ایجاد آرامش است. نوعی از مدیتیشن است که فرد در طول انجام مدیتیشن پذیرای همه‌ی افکار و احساسات می‌شود، بدون این که روی موضوع یا ایده‌ای تمرکز کند.

منبع: دیجی کالا مگ

۹ راهکار برای مقابله با ترس از آینده

این 24 فعالیت باعث تقویت ذهن شما می شود

دیدگاهتان را بنویسید