ویژگی های آزار دهنده‌ افراد خودنما

ویژگی های آزار دهنده‌ افراد خودنما

This post was most recently updated on 3 ماه ago

هیچ‌کس از افراد از خودنما که مدام در حال فخرفروشی هستند، خوشش نمی‌آید. با این افراد که صحبت کنید، متوجه می‌شوید آن‌ها به جز خانه‌ی شیک، ماشین آخرین مدل و حقوق میلیونی خود درباره‌ی چیز دیگری حرف نمی‌زنند. این افراد باعث می‌شوند عزت‌ نفستان پایین بیاید و احساس پست بودن کنید. امروز قصد داریم شما را با ویژگی‌های افراد خودنما و فخرفروش آشنا کنیم.

1. فکر می‌کنند بهتر از دیگران هستند

افراد فخرفروش همیشه فکر می‌کنند جایگاه برتری نسبت به دیگران دارند. آن‌ها وقتی در جمعی قرار می‌گیرند، خودشان را بهترین می‌دانند. این افراد فکر می‌کنند سلیقه، استایل و سبک زندگی‌اشان بهترین است و هیچ‌کس به پای آن‌‌ها نمی‌رسد. داشتن اعتماد به نفس بسیار مهم است، اما نباید بیش از حد خودتان را دست بالا بگیرید. اگر در اطرافیانتان فرد فخرفروشی را می‌شناسید، ممکن است متوجه شده باشید که او مدام درباره‌ی ویژگی‌های مثبت خود صحبت کرده و از هر روشی استفاده می‌کند تا خودش را بالا بکشد و ثابت کند بهترین است. افراد خودنما خود را لایق بهترین‌ها می‌دانند و دلشان می‌خواهد همه از این موضوع خبر داشته باشند.

۲. به انتخاب‌های دیگران اهمیت نمی‌دهند

از افراد خودنما و فخرفروش بعید نیست که به نظرات و انتخاب‌های دیگران هیچ توجهی نکنند. این افراد هیچ ارزش و احترامی برای تصمیمات دیگران قائل نیستند و با اظهار نظر بی‌ادبانه‌ درباره‌ی انتخا‌ب‌های اطرافیان خود، باعث ناراحتی آن‌ها می‌شوند. به‌طور مثال این افراد ممکن است شما را به خاطر غذا خوردن در رستوران‌های ساده و نه فوق‌ مجلل، بی‌کلاس خطاب کنند. افراد فخرفروش مدام درباره‌ی استایل و سبک زندگی دیگران نظرات منفی می‌دهند و آن‌ها را به خاطر تصمیماتی که می‌گیرند و کارهایی که انجام می‌دهند، تحقیر می‌کنند. از نظر این افراد هر کس سبک زندگی آن‌ها را پیش نگیرد، تصمیم اشتباهی گرفته است و در آخر سرش به سنگ می‌خورد!

۳. درباره‌ی پیشرفت و تصمیمات مثبت خود در زندگی لاف می‌زنند

لاف زدن از ویژگی‌های بارز افراد فخرفروش است. آن‌ها می‌خواهند به گوش همه برسانند که بهترین هستند. بنابراین تا جایی که می‌توانند، درباره‌ی دستاوردها و تصمیمات مثبت و عاقلانه‌ی خود در زندگی صحبت می‌کنند. افراد فخرفروش ممکن است درباره‌ی عالی بودن سلیقه‌ یا هوش و ذکاوت خود لاف بزنند. صحبت کردن با دیگران درباره‌ی موفقیت‌ها و پیشرفت‌های خود ایرادی ندارد. اما اگر در این کار زیاده‌روی کنید، تبدیل به یک آدم فخرفروش و خودنما می‌شوید.

12 نشانه بدبینی و انسان های بدبین

۴. سطحی و ظاهربین هستند

از دیگر ویژگی‌های افراد فخرفروش این است که آن‌قدر روی ظاهر تمرکز می‌کنند که گاهی اوقات کیفیت را فراموش می‌کنند. آن‌ها دوست دارند در هر مجلسی بهترین باشند و بدرخشند، به همین دلیل ممکن است ظاهر را فدای کیفیت کنند. این افراد دیگران را از روی ظاهر قضاوت می‌کنند و کاری به باطن ندارند. اگر ظاهر خوبی داشته باشید، از لباس‌های مارک استفاده کنید و خوشبو باشید، از نظر افراد فخرفروش بهترین هستید، حتی اگر ویژگی‌های اخلاقی خوبی نداشته باشید. اگر کسی ظاهر خوبی نداشته باشد، از نظر این افراد بی‌کلاس‌ترین فرد روی زمین است!

۵. زندگی‌‌اشان را در فضای مجازی به نمایش می‌گذارند

حتما شما هم افرادی را دیده‌اید که لحظه‌لحظه‌ی زندگی خود را در فضای مجازی ثبت می‌کنند. این افراد به جای اینکه در مهمانی‌ها و دورهمی‌ها از بودن در کنار دیگران لذت ببرند و با آن‌ها معاشرت کنند، مدام در حال سلفی و عکس گرفتن از خود، غذاها و مکان مدنظر هستند.از نظر افراد خودنما ، همه باید شاهد خوشی آن‌ها باشند و به حال آن‌‌ها غبطه بخورند. افراد فخرفروش این تفکر مضحک را دارند که همه عاشق آن‌ها هستند و تمایل دارند چیزهای بیشتری درباره‌شان بدانند. به همین دلیل است که زندگی‌ خود را در شبکه‌های مجازی مثل اینستاگرام به رخ دیگران می‌کشند. دیگران هم که از واقعیت خبر ندارند، با دیدن ظاهر زندگی چنین افرادی زندگی خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنند و مدام حسرت می‌خورند.

۶. عاشق برندهای لوکس هستند

همان‌طور که اشاره کردیم، این افراد به‌شدت درگیر ظاهر هستند. آن‌ها می‌خواهند همه بدانند لباس‌هایی که پوشیده‌اند بسیار گران‌قیمت هستند، در خانه‌شان کلی وسایل مارک دارند و ماشینشان بهترین ماشین است. هدف این افراد این است که به همه بفهمانند موفق و پولدار هستند.

۷. درباره‌ی پول زیاد صحبت می‌کنند

افراد فخرفروش می‌خواهند در همه‌ی جنبه‌های زندگی از دیگران بهتر باشد و پول همان چیزی است که به آن‌ها در بهتر شدن کمک می‌کند. بسیاری از افراد خودنما تصور می‌کنند که لازم است درباره‌ی موفق و پولدار بودن خود فخر بفروشند تا دیگران آن‌ها را انسان‌هایی باحال و الهام‌بخش بدانند. این افراد فکر می‌کنند اگر بیشتر به دیگران نشان دهند که بهترین هستند، محبوبیتشان افزایش پیدا می‌کنند. آن‌ها مدام درباره‌ی سرگرمی‌های گران‌قیمت، خانه‌ی مجلل و لباس‌های برند خود صحبت می‌کنند.

۸‌. فکر می‌کنند از دیگران مهم‌تر هستند

این ویژگی هم چندان تعجب‌برانگیز نیست. بسیاری از افراد خودنما و فخرفروش دیگران را کم‌اهمیت و خود را مهم‌ترین فرد می‌دانند. این افراد خودشان را سلبریتی می‌دانند و باور دارند که افراد معمولی اطرافشان شیفته‌ی آن‌ها هستند‌.

شخصیت سالم چه ویژگی هایی دارد

۹. با دیگران برخورد دوستانه‌ای ندارند

متأسفانه افراد فخرفروش آن‌قدر ویژگی‌های اخلاقی عجیب‌‌وغریب دارند که برقراری ارتباط با آن‌ها دشوار می‌شود. آن‌ها خودشان را دوست‌داشتنی و مورد اعتماد تصور می‌کنند‌، اما در حقیقت رفتار غیردوستانه‌ای با دیگران دارند. ممکن است هنگام صحبت کردن با این افراد احساس راحتی نکنید، چون نگاه از بالا به پایین به شما دارند. آن‌ها با دیگر افراد فخرفروش در ارتباط هستند و با آن‌ها معاشرت می‌کنند.

۱۰. خودشیفته هستند

خودشیفتگی از دیگر ویژگی‌های افراد خودنما است. اگر این افراد خودشیفته نبودند که دلیلی نداشت زندگی‌اشان را به رخ همه بکشند! همه‌‌ی ما دوست داریم در نظر دیگران محبوب باشیم، اما افراد فخرفروش در این زمینه زیاده‌روی می‌کنند. آن‌ها شیفته‌ی خود هستند و مدام خودشان را تحسین می‌کنند. آن‌ها فکر می‌کنند دیگران همیشه و همه جا درباره‌‌شان صحبت می‌کنند. این افراد آن‌قدر درگیر خودشان هستند که کم‌کم از دیگران دور می‌شوند. افراد فخرفروش هر کاری بتوانند می‌کنند تا احساس خوبی درباره‌ی خودشان پیدا کنند.

۱۱. عقاید خود را به دیگران تحمیل می‌کنند

افراد خودشیفته فکر می‌کنند عقاید و باورهایشان بهترین است، به همین خاطر مدام باورهایشان را به دیگران تحمیل می‌کنند. اگر با چنین افرادی وقت بگذرانید، متوجه می‌شوید که می‌خواهند شما را متقاعد کنند سبک زندگی آن‌‌ها را دنبال کنید. این افراد سعی می‌کنند شما را راضی کنند در رستوران دلخواه آن‌ها که غذاهای بسیار گران‌قیمتی دارد، غذا بخورید. آن‌ها این حرف را در حالی به شما می‌زنند که حتی ممکن است از وضعیت مالی نه چندان مناسب شما هم خبر داشته باشند. این افراد به شما فشار می‌آورند که خودتان را به استانداردهای آن‌ها نزدیک کنید.

منبع: a conscious rethink

دیدگاهتان را بنویسید