چگونه در اندروید ، آیفون ، ویندوز و مک اسکرین‌ شات بگیریم؟

چگونه در اندروید ، آیفون ، ویندوز و مک اسکرین‌ شات بگیریم؟

This post was most recently updated on 3 ماه ago

فارغ از اینکه می‌خواهید مهارت بازی کردن خود را به نمایش بگذارید یا اینکه می‌خواهید یک توییت عجیب را قبل از حذف شدن ثبت کنید، اسکرین‌ شات به بخش جدایی‌ ناپذیر زندگی دیجیتالی ما تبدیل شده است. اما نحوه‌ی ثبت اسکرین‌ شات در گجت‌ های مختلف تفاوت‌ هایی دارند و در ادامه به چگونگی گرفتن اسکرین‌ شات در بیشتر پلتفرم‌ ها می‌ پردازیم.

اندروید

اکثریت گوشی‌ های هوشمند مبتنی بر اندروید هستند و یک میان‌بر که در بیشتر این گوشی‌ ها برای ثبت اسکرین‌ شات استفاده می‌شود، فشردن دکمه‌ی پاور و دکمه‌ی کاهش صدا است، ولی اگر مدت‌ زمان فشار را افزایش دهید، گزینه‌های مربوط به پاور نمایش داده می‌شوند.در اندروید خام و بسیاری از رابط‌های کاربری بعد از این کار یک پاپ‌ آپ نمایش داده می‌شود که در بخشی از آن می‌ توانید گزینه‌ های Share یا Edit را مشاهده کنید.

البته در این زمینه برخی شرکت‌ ها رویکرد نسبتا متفاوتی را اتخاذ کرده‌اند. به عنوان مثال در گوشی‌ های جدید سامسونگ برای ثبت اسکرین شات فقط کافی است کف دست خود را از سمت چپ به راست از روی صفحه عبور دهید البته این قابلیت را باید از تنظیمات گوشی فعال کنید، اگر هم قصد دارید از کل یک سایت یا سند طولانی اسکرین‌ شات تهیه کنید، کافی است بعد از اسکرین شات در پاپ آپ باز شده روی آیکون فلش لمس کنید. همچنین باید به گوشی‌های سونی هم اشاره کنیم که با فشار طولانی بر روی دکمه‌ی پاور گزینه‌ی Take screenshot پدیدار می‌شود.

یکی دیگر از راهکارها هم بهره‌گیری از گوگل اسیستنت است. اگر فعال‌ سازی صوتی این دستیار در گوشی شما فعال باشد، فقط با گفتن Hey Google, take a screenshot از محتوای موجود در نمایشگر یک اسکرین‌شات ثبت می‌شود. همچنین در این زمینه اپلیکیشن‌های مختلفی برای اندروید ارائه شده است. به عنوان مثال می‌توانیم به اپلیکیشن‌های Screenshot Touch، Screenshot و Screen Capture And Recorder اشاره کنیم که هرکدام گزینه‌ها و امکانات بیشتری را ارائه می‌دهند.

iOS و iPadOS

زندگی در آیفون و آیپد ساده‌تر است زیرا فقط یک میان‌بر سخت‌افزاری برای ثبت اسکرین‌ شات وجود دارد و اپلیکیشن‌های ثالث هم قدرتی برای ایجاد راهکارهای مختلف در این زمینه ندارند. در گجت‌هایی که دارای فیس آی‌دی هستند برای ثبت اسکرین‌ شات باید دکمه‌های پاور و افزایش صدا را فشار دهید و در صورت قدیمی بودن گجت هم باید دکمه‌های پاور و هوم را بفشارید.

مانند اندروید، در این محیط‌ ها هم یک پاپ‌ آپ در گوشه‌ی رابط کاربری به نمایش درمی‌آید که اگر می‌خواهید تغییری بر روی آن اعمال کنید، کافی است بر روی تصویر موردنظر ضربه بزنید و سپس ویرایش‌های موردنظر را لحاظ کنید. اگر هم قصد دارید از کل یک سایت یا سند طولانی اسکرین‌ شات تهیه کنید، کافی است بر همان تصویر پاپ‌ آپ ضربه بزنید و گزینه‌ی Full Page را انتخاب کنید. برای اسکرین‌شات گرفتن از طریق سیری هم کافی است عبارت Hey Siri, take a screenshot را بیان کنید.

هر آن چه باید درباره شارژ باتری گوشی موبایل بدانیم

ویندوز

بسیاری از کاربران ویندوز با ساده‌ترین روش ثبت اسکرین‌ شات در این محیط یعنی استفاده از کلید PrtScn موجود در کیبورد آشنا هستند که با این کار یک تصویر از کل محیط موجود در نمایشگر ثبت می‌شود و می‌توانید این تصویر را در برنامه‌ای مانند Paint منتقل کنید. اما اگر می‌خواهید این تصویر به عنوان فایل در سیستم ذخیره شود، کافی است قبل از فشردن آن کلید Windows موجود در کیبورد را بفشارید. با این کار در پوشه‌ی اصلی Pictures یک پوشه‌ی جدید به نام Screenshots ایجاد می‌شود و تصویر مورد نظر هم در آن قرار می‌گیرد. همچنین اگر می‌خواهید از پنجره‌ی فعال اسکرین‌ شات تهیه کنید، کافی است کلیدهای Alt و PrtScn را بفشارید و سپس تصویر کپی شده را در محیط موردنظر Paste کنید.

اگر برای اسکرین‌ شات گرفتن به امکانات بیشتری نیاز دارید، می‌توانید از ابزار Snip & Sketch موجود در ویندوز بهره ببرید. برای استفاده از این ابزار می‌توانید کلیدهای Win را به همراه Shift و S بفشارید. اگر حین بازی کردن می‌خواهید ویدیو یا تصویر ثبت کنید، باید کلیدهای Win و G را فشار دهید تا بتوانید از انواع و اقسام امکانات Xbox Game Bar استفاده کنید.

در ویندوز برای ثبت اسکرین‌ شات برنامه‌های متنوعی وجود دارد. Snagit یکی از جامع‌ترین برنامه‌ها برای این کار است که البته به منظور استفاده از آن باید مبلغی بپردازید. از طرف دیگر LightShot یک گزینه‌ی جایگزین رایگان محسوب می‌شود. از دیگر برنامه‌های جذاب رایگان می‌توانیم به ShareX اشاره کنیم که امکانات قابل توجهی را ارائه می‌دهد.

macOS

در سیستم‌عامل macOS با فشردن کلیدهای Shift+Cmd+3 اسکرین‌شات با فرمت PNG در دسکتاپ ذخیره می‌شود. با فشردن کلیدهای Shift+Cmd+4 هم می‌توانید بخشی از نمایشگر را برای ثبت اسکرین‌ شات مشخص کنید. زمانی که این کار را انجام می‌دهید، تصویر کوچکی از اسکرین‌ شات ثبت شده به نمایش در می‌آید که برای اعمال تغییرات باید بر روی آن کلیک کنید. در ضمن باید فشردن کلیدهای Shift+Cmd+5 برای ثبت اسکرین‌ شات به گزینه‌های بیشتری دسترسی پیدا می‌کنید.

مانند ویندوز، در macOS هم برنامه‌های مختلفی برای این کار توسعه پیدا کرده‌اند و مثلا بار دیگر می‌توانیم به Snagit و LightShot اشاره کنیم که برای کامپیوترهای مک هم عرضه شده‌اند. در نهایت باید یکی دیگر از میان‌برهای جذاب macOS برای ثبت اسکرین‌ شات را معرفی کنیم. اگر کلیدهای Shift+Cmd+6 را بفشارید، در صورتیکه که مک‌بوک شما دارای تاچ‌ بار باشد، یک اسکرین‌ شات از محتوای آن ثبت می‌شود.

گوشی خیس شده را چگونه نجات دهید

اینستاگرام دی لرنو

منبع: Gizmodo

دیدگاهتان را بنویسید